Jaki reflektometr optyczny kupić?

Aby móc skutecznie prowadzić profesjonalne prace w branży telekomunikacyjnej, konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Do kategorii tej zalicza się na przykład reflektometr optyczny. Do czego służy to urządzenie i na czym polega jego praca? Jeśli chcesz poznać ciekawe informacje w tym zakresie, koniecznie przeczytaj poniższy tekst. Powodzenia!

Reflektometr optyczny – krótki opis urządzenia

Reflektometr optyczny to takie urządzenie, które powszechnie wykorzystuje się podczas prac w sektorze telekomunikacyjnym, w tym w szczególności podczas nadzorowania budowy instalacji światłowodowych.

Urządzenie to (czasem określa się je także jako tzw. reflektometr OTDR– z ang. optical time-domain reflectometer) stanowi ważny element aparatury pomiarowej. Może ono zostać wykorzystane do oceny stanu instalacji światłowodowej (tor światłowodowy) oraz wykrycia usterek – oczywiście, o ile takie istnieją.

Reflektometr optyczny – w jaki sposób działa?

Reflektometr optyczny to mechanizm, którego praca opiera się o takie znane przedstawicielom nauk fizycznym zjawiska jak rozpraszanie Rayleigha oraz odbicie Fresnela. W tekście tym nie będziemy jednak poświęcać zbyt wiele uwagi skomplikowanym zagadnieniom ze świata naukowego. Powinniśmy wiedzieć jedynie tyle, że urządzenie to ma za zadanie do przewodu światłowodowego impuls światła, następnie zaś mierzy, czy oraz w jakim czasie impuls ten powraca. Dzięki temu jesteśmy w stanie sprawdzić, czy na danej instalacji znajdują się jakieś uszkodzenia, a także – co jest równie istotne – w jakim miejscu one występują.

Jaki reflektometr optyczny kupić?

Jaki reflektometr optyczny OTDR powinno się kupić dla ekipy. Jeśli nie wiesz, który reflektometr optyczny będzie odpowiedni, zapoznaj się z poniższą listą. Jest to absolutne must have, z którym warto się zapoznać.

Poniżej zostały przedstawione jedynie niektóre spośród wszystkich parametrów, na które warto zwrócić uwagę:

  • czas pracy na akumulatorach – wbrew pozorom jest to jeden z najważniejszych czynników, o których należy pamiętać. Zbyt krótki czas pracy na akumulatorach pozwala na sprawną pracę w trudno dostępnych miejscach, bez przestojów spowodowanych rozładowaniem się urządzenia,
  • zakres dynamiki,
  • długość impulsu – im dłuższy jest badany impuls, na tym większym odcinku instalacji światłowodowej jesteśmy w stanie pracować,
  • ekran urządzenia – czasem można spotkać się z opinią, zgodnie z którą im większy jest ekran reflektometru optycznego, tym lepiej. Owszem, duża rozdzielczość ekranu to ważny atut, ale trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy jest on czytelny,
  • długość fali,
  • rodzaj mierzonych światłowodów,
  • oraz wiele innych.