Kiedy zacząć inwestowanie na giełdzie?

Znasz określenie gra na giełdzie? Na pewno słyszałeś je przynajmniej w jakimś filmie. Zapomnij o nim. Giełda to nie gra. Inwestowanie to nie hazard, tylko podejmowanie świadomych, racjonalnych i popartych wiedzą decyzji. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z inwestowaniem, giełda może stanowić dla Ciebie wyzwanie. Giełda jest miejscem dla zaawansowanych inwestorów, gdzie można wypracować spore zyski, ale też ponieść konsekwencje błędnych decyzji.

Właściwy monet do wejścia na giełdę

Nabywanie akcji wymaga poznania zasad rządzących rynkiem kapitałowym. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, co i gdzie oraz kiedy, sprzedawać i kupować. Musimy dowiedzieć się, jak zawierane są transakcje na giełdzie, kim jest inwestor i akcjonariusz, jakie są ich prawa i obowiązki. Praktycznie każdy jest w stanie rozpocząć inwestowanie na giełdzie, nawet jeśli dysponuje niewielkimi kwotami. Trzeba jednak poznać rynek i zrozumieć, jakie przepisy regulują jego działanie. Inwestowanie powinno być świadome, konieczna jest przynajmniej elementarna wiedza. Pierwszym krokiem powinno być ustalenie, jakie pieniądze możesz zainwestować na giełdzie. Wszystkie pieniądze, które posiadasz można podzielić na kilka kategorii: środki potrzebne ci na bieżące wydatki, oszczędności, zapewniające bezpieczeństwo i środki inwestycyjne. Oczywiście, niektórzy stwierdzą, że oszczędności to właśnie środki inwestycyjne. Należy tu jednak pamiętać, o poziomie ryzyka, na który chcesz i możesz sobie pozwolić. Poduszka bezpieczeństwa, czy fundusz wydatków awaryjnych to pieniądze, na których utratę nie możesz sobie pozwolić. Dopiero nadwyżki pozwolą ci na nieco bardziej ryzykowne inwestycje. Musisz mieć wiedzę, że świadomie lub podświadomie, każdy z nas posiada jakiś poziom akceptacji ryzyka. Każdy ma skłonność do wydawania lub oszczędzania, apetyt na zyski i poziom akceptacji działań ryzykownych. Zmieniają się one w czasie i zależą od naszej sytuacji życiowej. Wszelkie decyzje inwestycyjne, które podejmujesz muszą być zgodne z tymi obszarami, po to, abyś nie narażał się na stres. Nie ma więc jednej, identycznej dla każdego kwoty inwestycyjnej, sam musisz ustalić swój budżet, aby zachować porządek i równowagę w finansach osobistych.

Polecamy: https://dmcp.com.pl/dom-maklerski/

Inwestuj krok po kroku

Kiedy zaczynasz inwestować pieniądze, wystartuj od małych kwot. Zyskasz doświadczenie i nabierzesz pewności siebie. Swoje decyzje oceniaj, patrząc na wynik procentowy inwestycji. Jeśli kwoty będą niskie, prowizje mogą wprawdzie pochłonąć Twój zysk, ale uświadomią Ci, że umiesz inwestować. Stratę małych kwot łatwiej zaakceptować. Każdą z nich potraktuj, jako opłatę za lekcje. Pozwoli Ci to na praktyczne opanowanie wiedzy giełdowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.