5 sposobów na ekologiczne oszczędzanie

Ocieplenie klimatu, zanieczyszczenie wody, tony plastiku w oceanach- codziennie oglądamy wiadomości i jesteśmy bombardowani lawiną informacji, które wywołują w nas wyrzuty sumienia. Tymczasem wchodzimy do sklepu i obserwujemy ceny żywności bio i produktów eko i wydają nam się znacznie droższe od tych, wytworzonych w zwykły sposób. Bycie eko wydaje nam się zbyt kosztowne. Nic bardziej mylnego. Troska o środowisko naturalne może nam przynieść wiele wymiernych korzyści ekonomicznych.

1. Zmiany w naszym jadłospisie

Zapewne nie zdajesz sobie sprawy, że do wytworzenia kilograma wołowiny potrzebne jest 15 tysięcy litrów wody. Na jeden kilogram warzyw przypada 15 litrów. Oczywiście, są to liczby szacunkowe, ale różnica jest porażająca. W sezonie wiosenno- letnim warzywa są niedrogie. Na pewno zauważysz oszczędności w swoim portfelu, jeśli kilka razy w tygodniu zrezygnujesz z jedzenia mięsa.

2. Zmiana częstotliwości zakupów odzieżowych

Produkcja ubrań wymaga gigantycznych nakładów energii i wody. Bardzo rozsądne wydają się wszystkie działania związane z wzajemną wymianą ubrań. Nie ma też w tym nic skomplikowanego – wystarczy spotkać się w gronie znajomych i dokonać zamiany. Warto odwiedzać sklepy z odzieżą używaną. Trafiają się tam prawdziwe perełki, które pomogą zbudować indywidualny styl.

3. Ponowne wykorzystanie opakowań

Jest już oczywiste, że na większe zakupy udajemy się z własna torbą. Warto jeszcze zaopatrzyć się w dodatkowe torebki, w które spakujesz warzywa czy owoce, aby zrezygnować z foliówek. Zwłaszcza, że lada chwila, także one będą odpłatne. Odrobina kreatywności, którą łatwo czerpać ze stron poświęconym samodzielnym wyrobom i rękodziełu pozwolą ci na wykorzystanie słoików, butelek, a nawet ulotek reklamowych. Zrobisz z nich świeczniki, koszyki, lampiony.

4. Rozsądne korzystanie z energii i wody

To akurat najprostsza rzecz pod słońcem, nie wymagająca od nas żadnej specjalnej aktywności. Wyrób sobie odruch gaszenia światła w pustym pokoju, wyłączania zbędnych urządzeń i zakręcania kranu, gdy nie korzystasz z wody. Jeśli do tego zakupisz żarówki energooszczędne, zainwestujesz w zmywarkę i perlatory do baterii umywalkowych natychmiast zauważysz oszczędności w rachunkach. Używaj prawidłowo używać pralki, lodówki i zmywarki (a to wcale nie jest takie oczywiste), a twoje rachunki dodatkowo się zmniejszą. Producenci prześcigają się w oszczędnych i ekologicznych rozwiązaniach, natomiast my często popełniamy grzech zaniechania, nie wykorzystując funkcji posiadanych przez nas urządzeń.

5. Samodzielne przygotowywanie kosmetyków i chemii gospodarczej

To już nieco większe wyzwanie, ale przypomnij sobie, że w latach największego kryzysu twoja babcia czy mama także sprzątały dom. Wykorzystywały do tego łatwo dostępny ocet i sodę oczyszczoną. Internet pełen jest receptur na naturalne pelengi kawowe czy maski cukrowe.