Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Jak zbudować wydajną sieć komputerową w małej firmie?

10 marca, 2022 Jak zbudować wydajną sieć komputerową w małej firmie

Sprawna sieć komputerowa to podstawa wydajnego działania większości nowoczesnych firm. Jeśli jest dobrze zbudowana, potrafi znacznie ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorstwa, a w przyszłości – zapewnić łatwe dodawanie kolejnych urządzeń. Kropką nad „i” takiej infrastruktury jest natomiast Internet biznesowy, którego wybór jest niezwykle ważny dla szybkości wykonywania bieżących zadań.

Czym jest sieć komputerowa?

Na początku warto dowiedzieć się, czym jest sieć komputerowa. LAN (Local Area Network) to zbiór połączonych ze sobą urządzeń, takich jak komputery, telefony czy sprzęty peryferyjne – drukarki i skanery. W skład lokalnej sieci komputerowej wchodzą również oprogramowania, dzięki którym możliwe jest przesyłanie informacji. Dobrze wykonana infrastruktura LAN umożliwia sprawny przesył plików, stabilne działanie Internetu biznesowego oraz niezakłócone współdzielenie zasobów. Sieć może mieć różny zasięg i łączyć ze sobą kilka pomieszczeń, kondygnacji albo tylko sprzęty ulokowane w jednym pomieszczeniu.

Jak zbudować sieć komputerową w małej firmie?

Zbudowanie sieci komputerowej nie jest trudne, szczególnie w małych firmach. Jeśli jednak kompletnie nie wiesz, jak się do tego zabrać, lepiej zlecić to zadanie profesjonalistom, którzy uporają się z nim w mgnieniu oka. Aby stworzyć sieć, niezbędne jest okablowanie. Obecnie stosuje się trzy główne typy:

  • kabel koncentryczny,
  • skrętka,
  • światłowód.

Od wyboru okablowania zależeć będzie szybkość przesyłania danych, a także zasięg.

Router

Kolejnym, a zarazem jednym z najważniejszych elementów sieci jest router. Urządzenie to podłączane jest do modemu, czyli źródła Internetu, a także lokalnej sieci biurowej. Jego zadaniem jest rozdzielanie sygnału internetowego na wszystkie sprzęty. Najlepiej decydować się na routery oferujące wiele opcji konfiguracji, a także gwarantujące bezpieczeństwo połączenia. Internet na firmę musi być stabilny i niezawodny.

Switch

Przełącznik sieciowy, czyli switch, wykorzystywany jest do uporządkowania sieci komputerowej. To ten element odpowiada za połączenie ze sobą urządzeń wchodzących w jej skład. Oferuje także możliwość rozszerzenia sieci o kolejne sprzęty. Switche dzielą pasmo sieciowe i gwarantują sprawne przesyłanie danych.

Punkt dostępowy

Punkt dostępowy to pomost łączący sieć bezprzewodową i Internet przewodowy. Za pośrednictwem sygnału radiowego element ten gwarantuje hostom – czyli smartfonom, laptopom i innym urządzeniom – dostęp do Wi-Fi.

Bezpieczny Internet biznesowy

Wybierając Internet na firmę, warto postawić na rozwiązanie z najwyższej półki, które sprawi, że praca w każdym przedsiębiorstwie, niezależnie od jego wielkości, będzie przebiegać sprawnie. Gwarancją niezawodnego, szybkiego i bezpiecznego łącza jest światłowód dla firm od INEA. Internet światłowodowy od tego dostawcy dostępny jest w dwóch wariantach – Standard (300 lub 600 Mb/s i 1 Gb/s) i Premium (200 lub 500 Mb/s i 1 Gb/s).

Poza szybkością oferta Internetu na firmę INEA zapewnia wysokie SLA (nawet 99,9% w skali roku), wsparcie techniczne 24/7/365, skalowalność, a także bezpieczeństwo dzięki usługom INEA ANTY-DDoS chroniącym przed atakami typu DDoS.

admin

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Sprzedaż rzeczy używanych online
Buy Now Pay Later
Agencja reklamowa Kraków

Jesteś zainteresowany reklamą?

Agencja reklamowa Kraków