Jak zostać masażystą i dlaczego warto zdecydować się na ten zawód?

Z usług profesjonalnego masażysty z roku na rok korzysta coraz więcej osób. Mowa tutaj nie tylko o tych, którzy chcieliby się zrelaksować, lecz również o pacjentach, których głównym celem jest walka z przewlekłym bólem kręgosłupa. Jak zostać profesjonalnym masażystą? Dlaczego warto wykonywać ten zawód?

Czym zajmują się i gdzie pracują masażyści?

Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych masażystów rośnie, co widać już po dostępnych ofertach pracy. Podstawowym zadaniem specjalisty jest przeprowadzanie zabiegów przy zastosowaniu wybranych technik, tak aby stan zdrowia pacjenta uległ poprawie. Czasami masażyści dysponują konkretnymi zaleceniami, jakie dostarczy pacjent, jednak w wielu przypadkach samodzielnie dobierają metody terapeutyczne. Obecnie masażyści znajdują zatrudnienie w:

  • przychodniach publicznych,
  • prywatnych ośrodkach medycznych,
  • centrach rehabilitacji,
  • szpitalach,
  • domach opieki,
  • klubach fitness,
  • sanatoriach.

Jak zostać dyplomowanym masażystą?

Wykwalifikowany masażysta nie musi mieć ukończonych studiów wyższych- nie jest on bowiem fizjoterapeutą ani lekarzem. Niemniej jednak powinien posiadać stosowne uprawnienia, a także wiedzę, dzięki której będzie mógł pomagać pacjentom. Najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie nauki w szkole policealnej na kierunku technik masażysta. Trwa ona 2 lata i kończy się egzaminem państwowym, potwierdzającym posiadane umiejętności i kwalifikacje. W czasie nauki słuchacz zdobywa szeroką wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii człowieka, technik masażu czy sprawności fizycznej. Uzupełnieniem zajęć teoretycznych są zajęcia praktyczne, podczas których przyszli masażyści pracują z pacjentami. Bardzo ważny jest tutaj kontakt z drugim człowiekiem, a więc i zdolności komunikacyjne.

Dlaczego warto zostać masażystą?

Czy opłaca się dziś zostać masażystą? Oczywiście! Zapotrzebowanie na specjalistów rośnie z roku na rok, gdyż pacjenci coraz częściej korzystają z ich usług, i to nie tylko w celach relaksacyjnych. Masażysta może znaleźć zatrudnienie w wielu miejscach, w zależności od tego, w czym właściwie chciałby się specjalizować. Zarobki masażystów nie należą do niskich- obecnie początkujący specjalista może liczyć na wynagrodzenie rzędu nawet 4000 zł brutto, które z każdym rokiem rośnie. Jednocześnie warto zdobywać kolejne uprawnienia i doskonalić swój warsztat, tak aby być bardziej konkurencyjnym na rynku pracy i móc wybierać w poszczególnych ofertach. Tych w ostatnim czasie nie brakuje, zwłaszcza w większych miastach.