Jak zacząć import z Chin?

Wiele osób decyduje się na import z Chin, handel produktami sprowadzanymi z Azji. Wynika to głównie z tego, że pomimo kosztów transportu można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Oczywiście nie trzeba martwić się tym, że otrzyma się produkty słabej jakości, bo chińskie firmy oferują wysoki standard. Kluczowe będzie znalezienie odpowiedniego kontrahenta. Jest to podstawa do tego, aby współpraca była owocna, bez rozczarowań i strat finansowych.

Jak widać, nawet ogromna odległość i bariera językowa nie sprawiają, że rynek azjatycki jest niedostępny dla Europejczyków. Do wyboru są rozmaite firmy, które świadczą usługi pośrednictwa, reprezentują klienta przez dostawcami w Państwie Środka.

Jak zacząć swoją przygodę z importerem z Chin?

Jak zacząć import z Chin? W pierwszej kolejności należy oczywiście zająć się znalezieniem właściwego dostawcy działającego na rynku chińskim. Nie może być to przypadkowa firma. Konieczne jest dokładne sprawdzenie potencjalnego kontrahenta. Bardzo złym pomysłem będzie nawiązanie współpracy z kimś bez wcześniejszego zweryfikowania jego wiarygodności. Niezbędne staje się także kontrola jakości oferowanego towaru. Musi być on zgodny ze złożonym zamówieniem. Trzeba to sprawdzić jeszcze przed wysyłką, aby uniknąć dodatkowych problemów.

Po zapoznaniu się z ofertami różnych dostawców można przejść do kontrahentów, czyli wypytania o najważniejsze kwestie. Wymagać należy okazanie odpowiednich certyfikatów na poszczególne produkty, deklaracji zgodności towarów. Muszą one spełniać unijne normy, aby zostały dopuszczone do obrotu na terenie Unii Europejskiej. W przeciwnym razie ładunki z Chin zatrzymany przez Urząd Celny, co oczywiście staje się źródłem problemów dla importera. Konieczne jest także uzgodnienie ze sprzedawcą warunków transportu. Ustalić trzeba również w formę płatności za zamówienie.

Co ma szczególne znaczenie przy importowaniu towarów z Chin?

Sprawdzenie produktów przed wysyłką i uzgodnienie warunków transportu to jedno, ale potem trzeba zająć się jeszcze zorganizowaniem go. Tutaj ponownie pojawia się wiele formalności do załatwienia.

Jeśli ktoś chce ułatwić sobie zadanie, co dotyczy przede wszystkim początkujących importerów bez doświadczenia, to warto zdecydować się na skorzystanie z usług pośrednika. Będzie to ogromne ułatwienie, oszczędność czasu i pieniędzy. Firma pośrednicząca w imporcie czuwa nad tym, aby nie doszło do pojawienia się błędów. Wykryje ewentualne nieprawidłowości i zajmie się nimi, aby klient uniknął problemów. Transport przebiegnie sprawnie i bez nieprzyjemnych niespodzianek.

Importer musi pamiętać również o tym, że towar znajdujący się na statku będzie podlegał odprawie importowej. Trzeba wobec tego mieć przygotowane odpowiednie dokumenty. Będzie ona przeprowadzona także w miejscu docelowym, czyli po przekroczeniu granicy Polski. Wszystkimi formalnościami może zająć się dla klienta pośrednik.

Następnym krokiem będzie umieszczeniu należności celno-podatkowych, które ciążą na przesyłkach importowanych z Państwa Środka. Po odprawie celnej niezbędne będzie jeszcze przetransportowanie kontenera do magazynu wyznaczonego przez klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.