Strona główna
Giełda
Tutaj jesteś

Kontrakty CFD – co to takiego i w jaki sposób je zawierać?

20 stycznia, 2023 giełda

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto wejść na płaszczyznę inwestowania. Z jednej strony szansa na osiągnięcie zysku, z drugiej jednak ryzyko utraty pieniędzy. W tym wszystkim niezwykle istotna jest także podstawowa wiedza na temat funkcjonowania tego świata. Każdy trader przed zawarciem pierwszej inwestycji powinien zapoznać się więc choćby z podstawowymi pojęciami takimi jak m.in. kontrakty CFD. O czym dokładnie mowa? Sprawdźmy to!

W obecnych czasach każda osoba pełnoletnia może spróbować swoich sił w inwestowaniu. Dotyczy to wszelkiego typu instrumentów finansowych na świecie, a inwestycje można zawierać bez wychodzenia z domu, z poziomu komputera, tabletu czy nawet smartfona. Jak wygląda to w praktyce i przede wszystkim, jak przekłada się to na szybkość i wygodę zawierania kontraktów CFD? 

Co to są kontrakty CFD?

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić szczegółowo, co kryje się pod pojęciem wspomnianych już kontraktów CFD. Jak się okazuje, CFD to nic innego jak kontrakt na różnicę kursową lub cenową. Umowa taka jest zawierana z reguły pomiędzy inwestorem a brokerem, a jej przedmiotem jest zakład o to, jak zmieni się kurs czy cena danego instrumentu finansowego. Kontrakty CFD dotyczą w szczególności rynku Forex, ale także akcji na giełdzie, obligacji, kryptowalut, funduszy inwestycyjnych, funduszy ETF i wielu innych aktywów, w które można zainwestować. W przypadku kontraktów CFD mówimy więc nie tyle o realnym nabywaniu aktywów, lecz o działaniach o charakterze czysto spekulacyjnym. Sprawdźmy, jak wygląda to w praktycznym wymiarze i na co warto zwrócić uwagę. 

Kontrakty CFD w praktyce

Handel kontraktami CFD sprowadza się tak naprawdę do zawarcia wspomnianej już umowy. Strona, która będzie mieć rację, zyskuje różnicę kursową czy cenową, jaka zachodzi między momentem otwarcia, a zamknięcia transakcji. Mamy więc tutaj do czynienia zarówno z okazją do pomnożenia zainwestowanego kapitału, ale też ryzykiem jego utraty, o czym zawsze trzeba pamiętać. Ponadto, istnieje możliwość wirtualnego powiększenia wartości całej inwestycji. W tym celu trzeba zastosować tzw. dźwignię finansową, czyli lewarowanie, które zwiększa kwotę transakcji, w tym także wysokość wygranej, ale i przegranej, bez konieczności inwestowania większej ilości środków. Lewarowanie może powiększać wartość inwestycji wielokrotnie i tym samym ma się szansę sięgnięcia po wysokie zyski, ale też trzeba mieć na względzie, że rośnie poziom ryzyka. 

Gdzie zawierać kontrakty CFD? 

Kontrakty CFD z brokerami można zawierać przede wszystkim za pośrednictwem specjalistycznych platform tradingowych, np. narzędzi od Saxo. Jest to bardzo proste, szybkie i w pełni bezpieczne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do szerokiej oferty. Inwestor ma też na bieżąco wgląd do swojego portfela, może dzięki temu analizować postępy i wszelkie działania, a pomocne okazują się w tej materii generowane przez system raporty i analizy. Traderzy uzyskują też wsparcie merytoryczne ze strony ekspertów z różnych dziedzin, a także pomoc techniczną w razie wystąpienia takiej konieczności. 

Artykuł sponsorowany

admin

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

giełda
Handel akcjami giełdowymi
Internetowe giełdy transportowe

Jesteś zainteresowany reklamą?

Internetowe giełdy transportowe