Handel akcjami giełdowymi – co warto na ten temat wiedzieć?

Istnieje wiele różnych sposobów inwestowania swoich oszczędności. Jedni wolą najnowsze instrumenty finansowe, inni natomiast pozostają przy sprawdzonych rozwiązaniach. Wśród tych ostatnich na uwagę zasługuje oczywiście handel akcjami giełdowymi. Na czym polega, kto może inwestować w akcje i jak to zrobić? Sprawdźmy to!

Handel akcjami giełdowymi – co warto na ten temat wiedzieć? 

Nie ma co kryć, że pojęcia takie jak giełda akcje rozpalają wyobraźnie wielu osób. Akcje giełdowe od dekad wiążą się bowiem z jednym z najbardziej prestiżowych sposobów inwestowania. Na handel nimi decydują się już nie tylko doświadczeni inwestorzy, ale również osoby, które dopiero stawiają na tym polu pierwsze kroki. 

Akcje na giełdzie – o czym mowa?

Akcje giełdowe to po prostu papiery wartościowe, które stanowią potwierdzenie tego, że dany podmiot posiada udziały w majątku konkretnej spółki akcyjnej. Wartość akcji jest uzależniona od wielu czynników, w tym przede wszystkim kondycji finansowej danego podmiotu notowanego na giełdzie. Inwestowanie w akcje odbywa się tak naprawdę na kilka sposobów, a dwa z nich zasługują na szersze wyjaśnienie. Trader może bowiem dokonać bezpośredniego zakupu akcji, stając się ich realnym właścicielem. Innym rozwiązaniem jest zawarcie z brokerem tzw. kontraktu CFD, a więc swego rodzaju umowy, której przedmiotem jest typowanie, jak zachowa się kurs akcji. 

Jak handlować akcjami?

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z rzeczywistym nabyciem akcji, w tym prawa do dowolnego rozporządzania nimi. Inwestor może więc sprzedać akcje po dobrym kursie lub zatrzymać je, licząc na zysk w przyszłości. Jeśli z kolei chodzi o kontrakty CFD mowa tutaj o działaniu czysto spekulacyjnym, a więc inwestor nie wchodzi w posiadanie akcji, lecz jedynie obstawia, jak zachowa się rynek. Jeśli będzie mieć racje – wygrywa i osiąga zysk, jeśli się pomyli – traci zainwestowany kapitał. To dlatego kontrakty CFD są nazywane umowami “wszystko albo nic” i opierają się inwestowaniu krótkoterminowym, nastawionym na szybki rezultat. Zakup akcji na własność opiera się zazwyczaj na strategii długoterminowej. 

Inwestowanie w akcje giełdowe – na co zwrócić uwagę? 

Skuteczne handlowanie akcjami jest możliwe wówczas, gdy zaopatrzymy się w odpowiednie narzędzia. W tym kontekście mowa przede wszystkim o sprawdzonej, zaufanej i bezpiecznej platformie, za pośrednictwem której można przeprowadzać wszystkie inwestycje. Dzięki temu inwestor ma stały dostęp do światowych rynków, może błyskawicznie podejmować wszelkie decyzje i zarządzać swoim portfelem z jednego miejsca.  

Artykuł sponsorowany