Strona główna
Prawo
Tutaj jesteś

Co to jest intercyza? Co warto wiedzieć?

19 lutego, 2022 co to jest intercyza

Przeciętny Polak termin intercyza poznał z serialu, opowiadającego historię o pięknych i bogatych. Wiemy, że intercyzy podpisują znani i modni celebryci, osoby wyjątkowo majętne, ale zwykli małżonkowie, młodzi, na tzw. dorobku? Czy intercyza jest im do czegokolwiek potrzebna? Każde małżeństwo zawierane jest z miłości i na całe życie. Przynajmniej powinno. Niestety badania statystyczne i socjologiczne są nieubłagane i jasno stwierdzają, że w dużych miastach rozstaje się co drugie małżeństwo. Polakom coraz trudniej przychodzi budowanie trwałych związków, a temat intercyzy powoli wkracza w naszą rzeczywistość.

co to jest intercyza

Co to jest intercyza?

Trzeba podkreślić, że pojęcie intercyza i rozdzielność majątkowa to wcale nie to samo. Intercyza nie musi wcale oznaczać, że małżonkowie oddzielają swoje majątki osobiste. W ramach umowy intercyzy małżonkowie mogą zdecydować, że do ich majątku wspólnego wejdą przedmioty z posiadanych majątków osobistych np. mieszkanie kawalerskie męża. Mogą też postanowić o wyłączeniu z majątku wspólnego konkretnych przedmiotów, na przykład samochodów nabytych w trakcie związku. Małżonkowie mogą także zdecydować się na ustanowienie rozdzielności majątkowej ustalając, że w ogóle nie będą posiadać majątku wspólnego. Wtedy obydwoje swobodnie będą dysponować swoim majątkiem osobistym. Ciekawą umową jest także umowa ustanowienia intercyzy z wyrównaniem majątku. Stanowi ona, ze jeśli małżonkowie zdecydują się rozwieść ich majątki osobiste zostaną wyrównane. Jeśli na przykład żona zdecyduje się zaprzestać pracy, aby wychowywać dzieci i nie pomnaża swojego majątku, mąż decyduje się przy rozwodzie oddać jej taką cześć majątku, aby oboje po równo dysponowali tymi samymi kwotami.

co to jest intercyza

Umowa zawarta przed ślubem zaczyna obowiązywać w dniu zawarcia związku

Oczywiście małżonkowie mogą zdecydować się sporządzić podobny dokument już w trakcie związku, będziemy jednak wówczas mówić o majątkowej umowie małżeńskiej. Warto podkreślić, że pewne przedmioty czy dobra nie mogą wejść w skład umowy. Wyłączeniu podlegają te, które zostały nabyte w drodze dziedziczenia, zapisu czy darowizny, a także prawa niezbywalne i prawa majątkowe z tytułu uczestnictwa w spółce cywilnej.

Coraz częściej intercyzy sporządzamy by zabezpieczyć się przed długami współmałżonka i co zwykle się z tym wiąże postępowaniami komorniczymi. Faktycznie, jest ona skutecznym narzędziem, z tym, że należy pamiętać, że nie zabezpieczy nas przed długami, które powstały przed jej sporządzeniem. Nie ma wiec sensu zawieranie małżeńskiej umowy majątkowej, gdy dług już istnieje. Nie dość na tym, wierzyciel musi wiedzieć, że dłużnik posiada taką umowę. Jeśli wiedzy nie ma współmałżonek nie jest chroniony przed roszczeniem z tytułu spłaty. Intercyza ma sporo zalet, ale też pewne wady. Przede wszystkim, może sprawiać wrażenie braku zaufania do drugiej strony w związku. Przed jej zawarciem warto wspólnie ustalić jej zakres i szczerze porozmawiać z partnerem.

admin

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

5 Kroków do Zgodności z Ustawą o Sygnalistach
podział majątku po rozwodzie
co to jest intercyza

Jesteś zainteresowany reklamą?

co to jest intercyza